Blog
Praxis
Kamil G.
Kamil G. Adept
11 obserwujących 342 notki 359489 odsłon
Kamil G., 3 września 2016 r.

Spacer wnętrzem świadomości

357 30 0 A A A

W nieskończonej przestrzeni, w której rozgrywa się rzeczywistość jedynym punktem odniesienia jest świadomość. W niej mieści się wszystko co istnieje, od przyziemnych spraw, poprzez szczytowe osiągnięcia nauki, wielkie idee, aż po wiedzę o najdalszych krańcach kosmosu. Określana mianem Boga w nomenklaturze religijnej, przez umysły ścisłe definiowana jako wszechświat, a w mistycznym ujęciu będąca miłością, życiem, lub czystą energią. Właściwie jest to wymiar nierozłącznie związany ze swoją zawartością, niepodzielna całość, lecz na potrzeby niniejszego wywodu nie sposób uniknąć podstawowego rozróżnienia.

Przejawem tej nieskończonej siły jest m.in. ludzka egzystencja w postaci odrębnego bytu. W tym sensie każdy człowiek został stworzony na boskie podobieństwo i każdy może mienić się Panem własnej iluzji. Iluzja również jest przestrzenią, lecz ograniczoną uwarunkowaniem. Oddziaływanie jednostki z otoczeniem zachodzi tutaj na zasadzie mechanicznych reakcji, niemniej może dostarczać fantastycznych wrażeń. I właśnie temu zagadnieniu poświęcimy dzisiaj uwagę.

Postrzeganie przez pryzmat tożsamości, aczkolwiek powszechne i całkowicie naturalne dla gatunku ludzkiego w obecnym stadium ewolucji, skutkuje jednak dramatycznym wypaczeniem faktycznego znaczenia tego, czym naprawdę jest świadomość. Umysł próbuje interpretować ją na tysiące różnych sposób, czy to przydając cech osobowych, czy odwrotnie – przez odczłowieczenie zamyka w koncept bezdusznego zjawiska, z którym człowiek nie jest w stanie się porozumieć. Przyjęcie któregokolwiek z wariantów poznania świadomości prowadzi rzecz jasna na manowce, ponieważ żaden z nich w najmniejszym stopniu nie oddaje jej istoty, podobnie jak pojedynczą barwą nie da się określić zakresu kolorów.

Ponieważ umysł człowieka nie pojmuje świadomości, tworzy na potrzeby funkcjonowania w iluzji imitację, formując osobowość. Homo sapiens utożsamia się z filtrowaną przez „własne ja” percepcją, która tym samym zmienia faktyczny obraz rzeczywistości w „piekielną otchłań”. Miejsce nie przedstawia oczywiście kotłów gotującej się smoły, pod względem wizualnym w zasadzie niczym się nie różni od „niebiańskiego ogrodu”. Obie "krainy" mogą znajdować się na trzeciej planecie układu słonecznego lub gdziekolwiek indziej, nie ma to większego znaczenia. Liczy się jedynie rodzaj obserwacji, a raczej stopień świadomości obserwującego. „Niebo” jest po prostu odczuciem jedności w sercu, a „piekło” polega na intelektualnym złudzeniu o separacji.

Do pierwszego z tych poziomów nie mamy dostępu jako ludzie, w drugim żyjemy na co dzień, lepiej lub gorzej radząc sobie z kolejami losu. Wysiłki by zapewnić sobie w nim trwałe szczęście ostatecznie zawsze spełzają na niczym, zgodnie z prawem równowagi. Dobro występuje tutaj na przemian ze złem, generowane przez umysł niezdolny do okiełznania energii, której sam jest tylko tworem - narzędziem poślednim w zestawieniu z pierwowzorem, a równocześnie o niemalże nieograniczonych możliwościach projekcji. Ludzka egzystencja jest właśnie taką emanacją wnętrza umysłu. Stąd wynika wszystko, co widzi człowiek wokół siebie. Całe jego życie jest w istocie spacerem pośród własnych myśli i emocji.

Oto tajemnica boskiej sprawiedliwości – wszystko co Cię otacza stworzyłeś sam. W formach świata zewnętrznego przejawia się ład lub chaos środka. Jesteś więc odpowiedzialny za wszelkie akty zła, w równym stopniu co za ogół przejawów dobra. Nie istnieje nic poza Tobą, ale kim jesteś Ty sam? Ledwie epizodem w prawdziwej świadomości. Zdarzeniem, któremu nie udało się sprostać wyzwaniu wykreowania prywatnej krainy wiecznego szczęścia, gdyż Twoje realia pełne są cierpienia i bólu. Przechadzasz się po swoim wnętrzu, które przy całym wyrafinowaniu nie przystaje do ambitnych założeń i nigdy nie zdołasz wymyślić nic doskonalszego ponad to, co osiągnąłeś do tej pory... Odrzuć wszelkie założenia, dopiero wtedy świadomie pojmiesz jak fantastyczne jest Twoje dzieło.

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image

Wpłaty na Range Rover'a, PayPal: gorzelanczykk@gmail.com

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Cała przyjemność po mojej stronie :) Dobranoc
  • Przewidziano nagrodę czy powinienem się cieszyć z faktu moralnego zwycięstwa? :)
  • W tym właśnie rzecz, że szukamy pozaświadomego sensu. Nie musisz wierzyć w moją...

Tagi

Tematy w dziale Rozmaitości